Zöld gondoskodás az őszi félévben
Az idei tanév első félévében számos olyan „hagyományos” és új programot valósítottunk meg, amely során hallgatóink első kézből szerezhettek hasznos és érdekes gyakorlati tapasztalatokat a környezetbarát életmód, a közösségi kertészkedés, az állatasszisztált foglalkozások, a gyógynövényismeret és az aktív természetkapcsolat-építés területein.
Az aktív természetbe „merülés” mellett egyben a közösségépítést is szolgáló alkalmaink valósultak meg a Zöld gondoskodás és természeti környezet kurzus keretében a Mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő mesterszakos hallgatókkal a Nemzeti Botanikus Kertben. Az itt lebonyolított fabarátkozós, természeti hatásokat szakmai szempontok szerint begyűjtő, az érzékszerveket mozgósító foglakozásaink, amelyeknek kiegészítéseképpen egy működő ökokertbe is ellátogattunk, már több éve hagyományos gyakorlati programjaink. Az Auróra Klímakert első alkalommal fogadta a budapesti aszfaltrengeteg közepén zöldellő oázisként hallgatóinkat, ahol az aktív komposztálás titkaiba is bepillantást nyerhettünk. A csomagolásmentes bolt látogatása szintén hagyományos programunk, idén egy budapesti helyszínen a tulajdonos vezetésével gyarapodtunk hasznos és gyakorlatias zöld információkkal. Mindemellett a kurzus során terápiás kutyákkal, fontos és érdekes segítő tevékenységükkel is meg tudtunk ismerkedni belső tantermi keretek között.
Főiskolánk kísérleti gyógy- és fűszernövénykertje a központi épület udvarán e félévben is színpompás, illatos növényegyüttesével fogadta a nappalis csecsemő- és kisgyermeknevelő szakos elsőéves hallgatókat, akiknek a növényismerkedés mellett a szabadlevegős mezítlábas tornához is remek teret nyújtott a kert. A levelezős hallgatókkal belső tantermi gyakorlat keretében nyílt alkalmunk illóolajokkal, teákkal együtt, a gyakorlatban ismerkedni a gyógynövényekkel.
A Zöld gondoskodás és digitális környezetpedagógia szakirányú továbbképzés hallgatói a Kertművelés és közösségi kertépítés kurzus gyakorlati alkalmán a kis szabadtéri tanteremben is tudtak a még ősszel is virágzó növényekkel ismerkedni. Emellett egy félnapos, inspiráló és szakmailag is gyümölcsöző látogatást tettünk Szokolya sokszínű közösségi kertjeiben, iskolai tankertjében és zöldfelületein, ahol egy kis közösségi munkával is tudtuk segíteni a helyi zöld kezdeményezéseket.
Köszönjük a helyszíni vezetőknek és a hallgatóknak az aktív és jó hangulatú részvételt!
Dr. Balog Ágnes főiskolai docens (oktató, szervező)
Fotó: Dr. Balog Ágnes