XI. Keresztény Neveléstudományi Konferencia – „…tegyétek tanítványommá mind a népeket!” – a film helye a katolikus pedagógiában

 In Hírek

 

Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola és a Katolikus Pedagógia folyóirat 2025. április 30-án, immár 11. alkalommal rendezte meg Vácon hagyományos neveléstudományi konferenciáját. Idén a központi téma a filmművészet keresztény személetű nevelési szerepe volt.

Plenáris előadásában dr. Nagypál Szabolcs a film műfajáról, az egyház filmművészettel való kapcsolatáról és a filmművészet pedagógiai szerepéről szólt.

A délelőtti szakmai program kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott oktatóink részvételével. Dr. Molnár Krisztina tanszékvezető asszony moderálása mellett dr. Pirisi Edina főiskolai tanár, dr. Juhász Pál Balázs főiskolai adjunktus, valamint dr. Nagypál Szabolcs osztották meg egymással pedagógiai tapasztalataikat, filmekhez kapcsolódó személyes és szakmai élményeiket.

Délután különböző szekcióelőadások közül választhattak a résztvevők, amelyeken a közönségnek is mindenhol lehetősége nyílt aktívan bekapcsolódni az előadóknak feltett kérdésekkel, az elhangzottakhoz kapcsolódó véleményekkel.

A dr. Juhász Pál Balázs által vezetett szekcióban a Meggyónom című Hitchcock-film rövid bemutatása után a meghívott előadókkal bibliai, teológiai, kánonjogi, pasztorális és pszichológiai szempontok szerint a szentgyónás témáját járták körül. A beszélgetés résztvevői főiskolánk munkatársai voltak: Homokiné Hollósi M. Cecília és dr. Lengyel Zsolt.

A hittanórákon sokszor vetített Luigi Magni Legyetek jók, ha tudtok című filmjének teológiai és neveléstudományi szempontú elemzését a dr. Di Blasio Barbara egyetemi docens által vezetett szekción hallgathatták meg az érdeklődők. Főiskolánk oktatói, dr. Lovassy Attila főiskolai tanár, valamint dr. Gál Gyöngyi meghívott vendégünkkel, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskoláról érkező dr. Somodi Imre főiskolai adjunktus, történész, teológussal a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola az ember nevelhetőségének dilemmáját vizsgálták erkölcsteológiai, történeti és neveléstudományi szempontból. De szó volt a jezsuita nevelési koncepcióról, a jelenkor pedagógiai kihívásairól, a film és média fiatalokra gyakorolt hatásairól is. A szekciót Jenei Lúcia Donatella zongoraművész Rameau, Chopin és Bartók műveiből válogatott előadás zárta.

Zeffirelli A názáreti Jézus című filmjében megjelenő gyógyítástörténetekre reflektálva a fogyatékosság tudományos, társadalmi és teológiai megközelítése volt a fő téma a dr. Horváth Péter László főiskolai docens által vezetett szekción. Dr. Regényi Enikő Mária egyetemi adjunktus segédkezett a budapesti Szent Mihály Otthon lakóival való beszélgetés moderálásában: a meghívottak személyes élményeikről, fogyatékosságukban megélt sajátos önképükről beszéltek a közönségnek.

A konferenciát a Katolikus Pedagógia szerzői teadélutánja zárta. Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola egyedülálló katolikus szemléletű folyóiratáról tartott beszélgetésen szekcióvezető Szombathelyiné dr. Nyitrai Ágnes főiskolai tanár és Szabó Lilla főiskolai tanársegéd mellett további szerzők: dr. Juhász Pál Balázs, dr. Sipos Zsóka főiskolai docens és dr. Pilecky Marcel nyelvi lektor a kiadványok tudományos és gyakorlati tapasztalatait osztották meg. Beszéltek a folyóiratban visszatérő aktuális neveléstudományi témákról, valamint a közönség által javasolt szerkesztési és terjesztési stratégiára vonatkozó építő ötleteket is meghallgatták.

Köszönjük mindenkinek, aki részt vett a konferencián!

 

Fotó: Nagy Sándor

Recent Posts
Széchenyi