IX. Kisgyermeknevelési Konferencia
Idei Kisgyermeknevelési Konferenciánkon, 2024. október 14-15. között a kisgyermekkori könyvkultúra témájában merültünk el. Változatos előadásokon és szekciófoglalkozásokon gondolkodtunk együtt arról, hogy miért is fontos, hogy a gyermekek minél korábban találkozzanak könyvekkel.
A rendezvényt hétfőn Horváth Bálint polgármester nyitotta meg Martonvásáron, majd dr. Gloviczki Zoltán rektor indító gondolatai után kezdtük meg szakmai programunkat.
Elsőként Kerekes Valéria vezetett be minket az olvasóvá nevelés óvodáskori megalapozásának jelentőségébe és lehetőségeibe.
Ezt követően Kovács Zsanett, a Móra Könyvkiadó munkatársa engedett nekünk betekintést a könyvkiadás trendjeibe és mozgatórugóiba, valamint az új típusú könyvek új generációk olvasóvá nevelésében betöltött szerepébe.
Délelőtti előadásaink zárásaként dr. Zóka Katalin beszélt imprintingműfajokról, a gyerekkönyvek és a gyerekirodalom sajátosságairól, azok kisgyermeknevelésben betöltött szerepéről.
Mindezek után egy izgalmas kvíz következett, ahol csapatokban mérhettük össze tudásunkat változatos témákban.
Hétfő délután a Martonvásári Brunszvik Teréz Óvoda alábbi programjaiba kapcsolódhattak be a résztvevők:
– “Az én könyvem” mesekönyvalkotás
– Kortárs gyermekirodalom titkai
– Az olvasóvá nevelés az általános iskola bevezető szakaszában
Kedden Vácon folytattuk a konferenciát: Szombathelyiné dr. Nyitrai Ágnes napindító szavai után Prof. Dr. Steklács János a hangos olvasás, szövegértés és szövegértelmezés témáját járta körül előadásában.
A szekciófoglalkozások két idősávban zajlottak, és a kisgyermekkori könyvkultúra különféle megközelítéseit képviselték. Az alábbi programok közül választhattak a konferencia-résztvevők:
– Óvodai hitoktatás: mítosz vagy valóság? Tények és lehetőségek
– A gyerekkönyv jelentősége a gyermeki befogadásban, a hátrányok csökkentésében
– Gyermekkönyvkultúra a pedagógusképzésben
– Gyermekirodalom pszichológus szemmel – Pszichológus könyvklub
– Gyermekkönyv-illusztrációk története kezdetektől napjainkig és azok gyakorlati felhasználási lehetőségei a vizuális nevelésben
– Szöveg és kép: Könyv és papírszínház pedagógiai alkalmazásai a korai angol nyelvi fejlesztésben és az általános iskolai oktatásban
– Förderung durch Märchenerzählen im (Vor)Schulalter im Nationalitätenunterricht
Köszönjük Martonvásár önkormányzatának, valamint minden közreműködőnek, hogy idén már kilencedik alkalommal rendezhettük meg ezt a fontos szakmai eseményt!
Találkozzunk jövőre is!
Fotó: Nagy Sándor
Az eseményről további képek Facebook oldalunkon tekinthetők meg.