Az Erasmus hallgatói mobilitás célja, hogy a külföldi tanulmányok vagy a külföldi szakmai gyakorlat végzése közben, egy másik ország kultúráját és társadalmát is megismerje az ember, a nyelvi ismeretek és készségek fejlesztésével együtt.
Mi lehet a kint tartózkodás célja?
Külföldi részképzés: A program keretében félév-áthallgatásra, szakdolgozat elkészítésére, nyelvi előkészítő kurzus, illetve a szakos tanulmányokkal egybekötött szakmai gyakorlat elvégzésére nyílik lehetőség. A részképzés időtartama 3 hónaptól 12 hónapig terjedhet.
Szakmai gyakorlat: Egy másik programországban található vállalkozásnál, szervezetnél eltöltött időszak. A fogadó vállalkozás a munkaerőpiacon vagy az oktatás, képzés vagy az ifjúság területén aktív privát vagy közintézmény lehet. A szakmai gyakorlat időtartama 2 hónaptól 12 hónapig terjedhet.
Milyen juttatásokban részesülhet egy Erasmus ösztöndíjas diák?
Minden Erasmus diák mentesül a fogadó intézményben a tandíj fizetése alól, illetve nem kell fizetnie az intézmény által nyújtott szolgáltatásokért (beiratkozás, vizsgadíj, laboratóriumok és könyvtárak használata).
A legtöbb esetben - de nem kötelező érvényűen - az Erasmus hallgatók ösztöndíjban részesülnek. Az ösztöndíj összegét az Európai Bizottság határozza meg, és az a fogadó ország megélhetési költségeitől függ.
Milyen kiegészítő támogatásokban részesülhet egy Erasmus ösztöndíjas diák?
Az arra rászoruló Erasmus mobilitásra kiutazók szociális kiegészítő támogatásban részesülhetnek. A rászorultságot a Tempus Közalapítvány kritériumai szerint állapítják meg.
Kiegészítő támogatás fogyatékkal élő Erasmus ösztöndíjas diákok számára: a pályázat célja, hogy egyenlő esélyt biztosítson az Erasmus ösztöndíjat elnyert, speciális ellátást igénylő, fogyatékkal élő hallgatók számára. A pályázatot közvetlenül a Tempus Közalapítványnak kell benyújtani, a határidőkről a Közalapítvány honlapján lehet tájékozódni.
Mit érdemes figyelembe venni a tervezés során?
Már a felsőoktatási tanulmányok első évében érdemes átgondolni és megtervezni a következő éveket: melyik évben és melyik szemeszterben lenne érdemes külföldön hallgatni az itthoni tárgyakat.
Az Erasmus ösztöndíj a legtöbb esetben nem fedezi az összes kiadást, ezért szükség van egyéni kiegészítő forrásokra is.
Milyen feltételekkel lehet részt venni a programban?
Az intézmény által megszabott feltételek mellett az vehet részt az Erasmus programban:
- aki az Egész életen át tartó tanulás programban részvételre jogosult ország állampolgára (vagy tartózkodási engedéllyel illetve menekültként tartózkodik Magyarországon);
- aki beiratkozott hallgatója valamely magyar államilag elismert diplomát adó intézménynek;- aki a kiutazás időpontjára befejezi felsőfokú tanulmányainak első évét;
- akit a tanszéke/intézménye által kiírt és elbírált pályázaton kiválasztottak;
- a küldő intézmény dönti el, hogy nappali tagozatosokon kívül levelező/esti hallgatók részt vehetnek-e a pályázatban;
- a PhD hallgató, amennyiben a pályázati kiírás rájuk is vonatkozik.
Minden hallgató minden oktatási szinten (BA, MA, doktori) 12 hónapra utazhat külföldi mobilitásra.
Az AVKF által megszabott feltételek:
- jó tanulmányi eredmény (minimum 4-es átlag);
- megfelelő szintű idegen-nyelv ismeret;
- érvényes hallgatói jogviszony arra a félévre, amelyikben a hallgató utazni kíván;
- legalább két lezárt félév kell a kiutazáshoz;
- végzős hallgatók az utolsó félévre nem pályázhatnak.
Hol és hogyan kell pályázni Erasmus hallgatói mobilitási ösztöndíjra?
A hallgató saját intézményénél pályázhat, és itt történik a pályázat elbírálása is, a beadandó pályázatok formáját és a pályázati határidőket szintén az intézmény határozza meg.
Az AVKF-en megpályázható Erasmus külföldi tanulmányúttal és a szakmai gyakorlattal kapcsolatos információk a linkekre kattintva jelennek meg.
A pályázatokat az Erasmus irodában (a Szent Miklós téri épületben a Nyelvi és Irodalmi Tanszéken) lehet leadni.
Külföldi partnerintézményeink.
Figyelem!
Amennyiben kérdéseikre az interneten nem találnak választ, akkor érdemes e-mailben megkeresni a főiskola Erasmus koordinátorát az erasmus@avkf.hu e-mail címen.
Jogok és kötelezettségek
Ha sikerült elnyerni az Erasmus ösztöndíjat, akkor a következő jogok illetnek meg egy Erasmus ösztöndíjas diákot:
- Tanulmányi Szerződés (Leraning Agreement), melyet a küldő és a fogadó intézmény köt Önnel a kiutazás előtt. Ez a háromoldalú szerződés tartalmazza a tervezett külföldi tanulmányok részleteit, beleértve a megszerzendő kreditek számát is.
- Tanulmányi Átirat (Transcript of Records), melyet a fogadó intézmény állít ki a külföldi tanulmányok végén. Ez a dokumentum fogja tartalmazni az elért eredményeket, valamint a megszerzett kreditpontokat és érdemjegyeket.
- Az Erasmus tanulmányút alatt megszerzett, a Tanulmányi Szerződésben foglaltakkal összhangban álló kreditek teljes elismerése a küldő intézményben.
- Mentesség az alól, hogy a fogadó intézményben tandíjat, regisztráció, vizsga, laboratórium használati vagy könyvtár-látogatási díjat kelljen fizetni az Erasmus tanulmányok időtartama alatt.
- Hallgatói ösztöndíj vagy kölcsön a küldő ország részéről a külföldi kint tartózkodás időtartamára.
Az Erasmus diák köteles
- a küldő intézménnyel (esetlegesen a Nemzeti Irodával) kötött szerződések szabályait és előírásait betartani;
- bármilyen, a Tanulmányi Szerződést érintő változásról azonnal, írásban megegyezni a küldő és a fogadó intézménnyel;
- az előzetes megállapodások szerint eltölteni a teljes tanulmányi időszakot a fogadó intézményben, beleértve a vizsgák vagy egyéb értékelési eljárások rendjének betartását, valamint tiszteletben tartani a fogadó intézmény szabályait, rendelkezéseit;
- írásos beszámolót készíteni az Erasmus tanulmányokról a visszaérkezést követően.